October 23, 2021

KRIPTOMAKS

šŸš€The Bitcoin Foundation Latvia blogs par tehnoloÄ£ijām latvieÅ”u un angļu valodā šŸ“ˆ Finansu pasaules ziņasšŸ”‘ KriptovalÅ«tu ziņas šŸ‡ŗšŸ‡øšŸ‡©šŸ‡ŖšŸ‡·šŸ‡ŗPodkāsti trÄ«s valodāsšŸ’‹ÄŒetri svarÄ«gākie Bloomberg ziņu kanālišŸŽ™ļøIkmēneÅ”a Videožurnāls ar sekojoŔām tēmāmšŸ’ā€ā™€ļøšŸ™ļøEkonomikašŸ—æ MākslÄ«gais intelektsšŸ“” Kosmosa tehnoloÄ£ijasšŸ¤– Robotika un kibernētikašŸ‘©ā€šŸ”¬šŸ‘Øā€šŸ”¬ BiotehnoloÄ£ijas šŸ›°ļøVisuma izpēte šŸ›øMarsa kolonizācija šŸ“ ArhitektÅ«ra šŸŽ Apple šŸŒ Domēni šŸŽ® Spēles

Bitkoina node

Kā uzstādīt Kubuntu 19.10 kopā ar pilnu bitkoina nodi (pilnu mezglu) lietotājiem bez jebkādas darba pieredzes ar Linux. Oriģināls ir publicēts Hackernoon, blogeris StopAndDecrypt. Piedāvājam jums tulkojumu, kas pavisam noteikti noderēs cilvēkiem, kuriem ir interese par Bitcoin tehnoloģisko pusi un kuri grib griezt pilno Bitcoin nodi mājās.

PriekŔvārds

Nesen es uzmontēju jaunu SSD disku savam portatīvajam datoram (tāpēc man nebija jāapgriež nodes lielums klēpjdatorā) un nodomāju, ka varu uzrakstīt instrukciju.
Nekad neesat izmantojuÅ”i Linux? Vai jÅ«s nezināt, ko nozÄ«mē ā€œapgriezt nodiā€? Labi. Å is raksts domāts jums. Es gribu, lai jÅ«s pārslēdzaties uz Linux operētājsistēmu, un Bitcoin jÅ«s motivētu to darÄ«t. Tā ir Linux rokasgrāmata, un bitkoina nodes noregulÄ“Å”anas rokasgrāmata. Ja nevēlaties lasÄ«t visu Å”o tekstu, varat vienkārÅ”i kopēt komandas paŔā apakŔā.

Es domāju, ka jÅ«s zināt, kā lejupielādēt un samontēt ISO-failu. Es neizdarÄ«Å”u nekādas izmaiņas noklusējuma iestatÄ«Å”anas konfigurācijā, izņemot visa diska Å”ifrÄ“Å”anu, kā arÄ« darbvirsmas un dizaina iestatÄ«jumu importÄ“Å”anu. Es negrasos uzstādÄ«t kaut ko citu, izņemot bitkoina nodi.

1. daļa. KonfigurÄ“Å”ana

Izlaidiet Ŕo sadaļu pilnībā, ja jums jau ir Linux.

Lejupielādēt ISO Kubuntu

Kubuntu ir Ubuntu, tikai skaistāka. Pēdējais LTS ā€” 19.10.

Instalējiet ISO USB vai CD

Sekojiet un izpildiet to, kas rakstÄ«ts Windows Ubuntu vai macOS oficiālajā instalÄ“Å”anas rokasgrāmatā.

OS uzstādīŔana

Iestatiet datora nosaukumu, lietotājvārdu un paroli. Mans vārds Å”ajā instrukcijā bÅ«s Satoshi, un datora nosaukums – nNakamoto. Pēc instalÄ“Å”anas un pieteikÅ”anās jÅ«su darbvirsmai jāizskatās Ŕādi:

Paskatieties kā viss strādā, ejiet uz Pielikumiem un palaidiet termināļa emulatoru (Konsole). Lielāko daļu laika mēs strādāsim Å”ajā vienÄ«gajā logā, bet vispirms atvērsim failu pārvaldnieku (Dolphin), kā arÄ« importēsim darbvirsmas tēmu un iestatÄ«jumus.

Pirms mēs ieiesim terminālÄ«, paskatÄ«simies uz to, ko mēs jau redzam. Termināla loga augŔējā daļā redzams uzraksts Konsole. Å is ir tikai programmatÅ«ras nosaukums, kas raksturÄ«gs Å”ai darbvirsmas videi (citi nosaukumi ā€” Terminal, Command Line u.c.). Kā Satoshi (lietotājvārds) Nakamoto (datora nosaukums) jÅ«s tiksiet parādÄ«ts jebkurā tÄ«klā, ar kuru varat izveidot savienojumu.

Starp ā€œ:ā€ un ā€œ$ā€ jÅ«s redzēsiet ā€œ~ā€. Å Ä« ir abreviatÅ«ra jÅ«su mājas direktorijai /home/ ./home/ ir lÄ«dzÄ«ga mapei ā€œMani dokumentiā€ Windows sistēmā.

satoshi@nakamoto:~$

satoshi@nakamoto:/home/satoshi$

2. daļa. SagatavoŔanās

Kopējiet komandas no sadaļas vai no raksta beigām, ja jau esat Ā Linuxā.

Vispirms mēs pārbaudÄ«sim, vai terminālÄ« nav atjauninājumu. Ievadiet nākamo komandu un nospiediet taustiņu Enter (pa ceļam jums tiks piedāvāts ievadÄ«t ā€œyā€ un ā€œyesā€ un jÅ«su paroli):

satoshi@nakamoto: ~ $ sudo apt-get update

sudo dažreiz sauc par superlietotāju (superuser do). Komanda ir lÄ«dzÄ«ga Windows administratoram. Tā ir nepiecieÅ”ama tāpēc, ka nākoŔās komandas izmantos superlietotāja piekļuves lÄ«meni.

apt-get ļauj sazināties ar pieejamajām programmatÅ«ras bibliotēkām, lai jÅ«s varētu lejupielādēt programmatÅ«ru tieÅ”i no termināļa.

update ir viena no vairākām komandām, kurām jāseko apt-get. Viņa pārbauda, vai nav atjauninājumu visām jūsu instalētajām pakotnēm.

Tad mēs uzstādÄ«sim Git. Tā ir plaÅ”i izmantota programmatÅ«ra ar atvērtu kodu, kas paredzēts darbam ar citiem projektiem ar atvērtu (un slēgtu) kodu. Mēs izmantosim Git, lai piekļūtu Bitcoin repozitorijam un ielādētu tā kodu.

satoshi@nakamoto: ~$ sudo apt-get install git

Komandai install jābÅ«t saprotamai; tā ir kā update, bet konkrētai pakotnei. Lai to palaistu, ir nepiecieÅ”ams pakotnes nosaukums.
Git ir Git pakotnes nosaukums, ko atzÄ«st par vienu no avotiem (source), uz kuriem attiecas apt-get komanda. Pēc instalÄ“Å”anas arÄ« darbosies kā komanda.

Tagad mēs izveidosim mapi mÅ«su mājas direktorijā un pāriesim uz Å”o direktoriju, lai kopētu vajadzÄ«gos failus. Mēs varam to kopēt uz jebkuru vajadzÄ«go mapi (vienkārÅ”i esmu izvēlējies tieÅ”i tādu ceļu). Vispirms ievadiet Ŕādu rindu:

satoshi@nakamoto: ~$ mkdir p bitcoin-source && cd bitcoin-source

Tam jāizskatās tā:

satoshi@nakamoto:/home/satoshi/bitcoin-source$

mkdir izveido direktoriju. Tas ir kā klikŔķis ar peles labo pogu uz darbvirsmas un izvēlieties Izveidot > mapi.

-p ir karogs. Karodziņi ir komandrindas iestatÄ«jumi un sākas ar Ā –Ā . Katrai komandai (piemēram, mkdir) ir savs parametru kopums, tāpēc -p var izdarÄ«t vēl kaut ko citai komandai. Å ajā gadÄ«jumā -p ignorē dažas kļūdas, kuras var rasties, mēģinot izveidot direktoriju. Ja vēlaties izveidot direktoriju /test1/abc123/haha bez – p, sistēma domās, ka vēlaties izveidot /haha, un jÅ«s saņemsit kļūdas ziņojumu, kas norāda, ka /test1 un /abc123 nepastāv. Ar -p Ŕī kļūda tiek ignorēta un tiek izveidotas abas vecākās direktorijas, kuras ā€œnepastāvā€.

bitcoin-source ir tikai direktorija/mapes nosaukums, ko mēs grasāmies izveidot.

&& dod iespēju izpildÄ«t otro komandu tajā paŔā rindiņā ar nosacÄ«jumu, ka pirmā nebija kļūdaina vai nenobruka.

cd mainÄ«s paÅ”reizējo direktoriju uz to, ko norādÄ«jāt. Å ajā gadÄ«jumā tā mainÄ«sies uz direktoriju /bitcoin-source, ko jÅ«s tikko izveidojāt.

Pēc tam ievadiet:

$ git clone https://github.com/bitcoin/bitcoin.git

git clone kopē bitkoina repozitoriju no Github.com uz direktoriju, kurā jÅ«s bijāt, kad ievadÄ«jāt komandu. Tā kā esat bijis ~/bitcoin-source, komanda izveidos katalogu ~/bitcoin-source/bitcoin un izvietos visus nepiecieÅ”amos failus.

Varat pārbaudÄ«t failu instalÄ“Å”anu, izmantojot komandu ls vai doties uz Å”o direktoriju failu pārvaldniekā.

$ ls bitcoin

ls izved visas atvērtās mapes direktorijā, kurā atrodaties.

ls bitcoin meklēs mapi /bitcoin direktorijā (kurā atrodaties), un pēc tam rādÄ«s visas atvērtās mapes Å”ajā direktorijā.

ls-a izvada visas mapes, ieskaitot slēptās mapes (ja tās pastāv). Slēptās mapes sākas un izskatās Ŕādi: /home/satoshi/.abc123

Pārejiet uz Å”o mapi. JÅ«s redzēsiet, kā tiek veidoti faili, kad tiek palaistas citas komandas.

Tagad mums ir jāinstalē vairākas bibliotēkas kopā ar Berkeley Database. Šajā rokasgrāmatā es tās sadalīju grupās saskaņā ar Github montāžas dokumentāciju Ubuntu, jo centos tos apvienot agrāk un saņēmu kļūdas. Bibliotēkas:

$ sudo apt-get install build-essential libtool autotools-dev automake pkg-config libssl-dev libevent-dev bsdmainutils python3

$ sudo apt-get install libboost-all-dev

 

Šī komanda lejupielādēs un verificēs Berkeley Database:

$ wget http://download.oracle.com/berkeley-db/db-4.8.30.NC.tar.gz

$ echo ’12edc0df75bf9abd7f82f821795bcee50f42cb2e5f76a6a281b85732798364ef db-4.8.30.NC.tar.gz’ | sha256sum -c

Pēc komandas ā€œechoā€ ievadÄ«Å”anas jums ir jāsaņem atbilde:

db-4.8.30.NC.tar.gz: O`K

NākoŔās komandas parādÄ«s (tar – xvf) Berkley Database, ko tikko lejupielādējām un instalējām. Tā arÄ« noteiks ceļa saÄ«sni, tāpēc tikai BDB_PREFIX jāievada, atsaucoties uz atkarÄ«bu. Parasti, kad jÅ«s ievadāt komandu, un jau esat ceļā, jums tikai jāatsaucas uz atlikuÅ”o ceļu. Bet, kad jÅ«s kompilējat, ir jānorāda viss ceļŔ:

$ tar -xvf db-4.8.30.NC.tar.gz
$ cd db-4.8.30.NC/build_unix
$ mkdir -p build
$ BDB_PREFIX = $ (pwd) / build
$ ../dist/configure –disable-shared –enable-cxx –with-pic –prefix = $ BDB_PREFIX
$ sudo make install
$ cd ../ ..

 

Vairāk bibliotēku:

$ sudo apt-get install libminiupnpc-dev

$ sudo apt-get install libzmq3-dev

$ sudo apt-get install libqt5gui5 libqt5core5a libqt5dbus5 qttools5-dev qttools5-dev-tools libprotobuf-dev protobuf-compiler

$ sudo apt-get install libqrencode-dev

Ar to arÄ« tiek pabeigta sagatavoÅ”anās. Tagad mēs sākam uzstādÄ«t Bitcoin.

3. daļa. Core Bitcoin 0.19.0 kompilÄ“Å”ana

Mēs esam /home/satoshi/bitcoin-source, tāpēc pāriesim uz direktoriju /bitcoin, kompilēsim un uzstādīsim:

$ cd bitcoin
$ git checkout tags/v0.19.0
$ ./autogen.sh
$ ./configure CPPFLAGS=”-I${BDB_PREFIX}/include/ -O2″ LDFLAGS=”-L${BDB_PREFIX}/lib/” –with-gui
$ make
$ sudo make install

git checkout tags/v0.19.0 nosÅ«ta uz konkrētu commit no git vēstures. “Zari” var mainÄ«ties pēc jaunināŔanas, tāpēc saite uz zaru var novest pie tā, ka komanda nedarbosies nākotnē.

./autgen.sh tikai sagatavos instalācijas failus.

4. daļa. Savas jaunās nodes iestatīŔana un iepazīŔanās ar to

Lielākā daļa Ŕīs sadaļas nav nepiecieÅ”ama programmatÅ«ras palaiÅ”ana. Nākotnē JÅ«s droÅ”i vien to vienkārÅ”i palaidÄ«siet fonā. Tomēr tas palÄ«dzēs saprast, kas notiek aiz “kulisēm”.

Pirmais, ko nepiecieÅ”ams darÄ«t, pirms palaist bitkoinu pirmo reizi, ir izveidot vairākus logus. Vispirms mēs palaidÄ«sim GUI versiju, ko sauc par bitcoin-qt, tad mēs iziesim no tās un palaidÄ«sim versiju bez GUI, ko sauc par bitcoind, un tad atgriezÄ«simies pie bitcoin-qt ar dažām darbÄ«bām un konfigurācijām, lai jÅ«s varētu saprast, kā tas darbojas.

Aizveriet visus atvērtos logus un atveriet divus jaunus termināļa logus un failu pārvaldnieku. Failu pārvaldniekā dodieties uz /home/satoshi/. Jums ir jānospiež Home uz sānjoslas. Pēc tam izvēlnes rindā augŔējā daļā noklikŔķiniet uz Control un atzÄ«mējiet izvēles rÅ«tiņu Hidden Files. Vienā no termināļa logiem ierakstiet:

$ mkdir ~/.bitcoin
$ cd ~/.bitcoin

TagadĀ jumsĀ irĀ jāredzĀ mapeĀ arĀ nosaukumuĀ .bitcoinĀ failuĀ pārvaldniekā.Ā PārejietĀ uzĀ Å”oĀ mapi.

 

Izveidojam failu debug.log. Kad pirmo reizi palaižat Bitcoin, debug.log tiek automātiski ģenerēts, bet jūs sapratīsiet, kāpēc vēlos to izdarīt agrāk:

$touch ~/. bitcoin/debug.log

Tagad mēs palaidÄ«sim failu debug.log. ReÄ£istrācijas faili (logi) pastāvÄ«gi tiek atjaunināti ar jaunajām informācijas rindām, jo programma veic savu darbÄ«bu reÄ£istrÄ“Å”anu. Komanda tail parāda jums pēdējos ierakstus Å”ajā failā, bet tikai vienreiz. Izmantojiet karodziņu -f, tas sniegs jums nepārtrauktu Å”o atjauninājumu plÅ«smu. Kad jÅ«s ievadāt nākamo komandu, jÅ«s neko neredzēsiet, jo bitkoÄ«ns vēl nav palaists, bet mēs to atstāsim Ŕādi:

$ tail -f ~/.bitcoin/debug.log

Citā termināļa logā palaidiet bitkoinu, ievadot:

$ bitcoin-qt

JÅ«s redzēsiet lejupielādes attēlu un pēc tam ā€“ grafisko saskarni ar ziņojumu par sinhronizācijas stāvokli. JÅ«s sāksiet redzēt aktivitāti terminālÄ«, kur esat piesaistÄ«ts debug.log. Visam augstākminētajam jāizskatās ir Ŕādi:

JÅ«s to varat redzēt ļoti ilgi, jo sinhronizācijai ir nepiecieÅ”ams ilgs laiks. Termināla logā varat ievadÄ«t bitcoin-qt un nospiest CONTROL + C. JÅ«s redzēsiet, ka GUI aizvērsies, un logi žurnālos tiks apturēti. Varat lasÄ«t ziņojumus par izstāŔanos logos, ritinot uz augÅ”u, un pētot visus notikumus. Tagad Å”ajā terminālÄ« palaidiet bitcoin-qt un ievadiet:

$ bitcoind

Jums atkal jāierauga log tail. Bitkoins darbojas fona režīmā. Vēlreiz nospiediet taustiņu CONTROL + C un iestatiet to.

Mums ir jāizveido konfigurācijas fails, tāpēc failu pārlÅ«kā izveidojiet failu bitcoin.conf. Atveriet to, ievadiet sekojoÅ”o un saglabājiet failu:

debug=net

Pēc noklusējuma visi dati ir iekļauti žurnālos. 1. uzstādÄ«Å”ana ļaus iekļaut visus datus, bet to ir pārāk daudz un informācija bÅ«s ātra. Varat instalēt Ŕādas opcijas: net, tor, mempool, http, bench, zmq, db, rpc, valufee, addrman, selectcoin, reindex, cmpctblock, rand, prune, libevent, coindb, qt, leveldb.

Turklāt varat pielāgot mezglu, lai apgrietu (prune) blokķēdi tā aizpildÄ«Å”anas laikā. Tagad visa blokķēde sver aptuveni 290 Gb. Ja jums nav pietiekami daudz vietas glabāŔanai, varat samazināt datus lÄ«dz 5 GB (paÅ”laik). Es to neiesaku darÄ«t bez nepiecieÅ”amÄ«bas, bet jÅ«s varat apgriezt blokķēdi lÄ«dz 10 GB ar Ŕādu komandu:

debug=net
prune=10000

Jūsu konfigurācijas failā var būt vairākas opcijas, un nav svarīgi, kādā secībā tās atrodas. Tā var izskatīties tā, ja jūs, piemēram, vēlaties ierobežot savu mempūlu ar 100 Mb transakcijām:

maxmempool=100
prune=10000
debug=net

Atveriet treŔo termināli un ievadiet:

$ tail -f ~ / .bitcoin / debug.log | grep “UpdateTip:”

grep ir komanda, kurai ir vairākas funkcijas, bet Å”ajā kontekstā tā parādÄ«s informāciju no pirmās komandas un filtrēs to, lai tiktu parādÄ«tas tikai rindas, kurās ir pēdiņās norādÄ«tais teksts.

Citā terminālī ievadiet:

$ tail -f ~/.bitcoin/debug.log | grep -v “UpdateTip:\|Requesting block\|sending getdata\|recieved block\|received: block”

Tā ir tā pati komanda, bet ar karodziņu -v, tā darÄ«s pretējo iepriekŔējo komandu un atmetÄ«s jebkuru rindu ar norādÄ«to tekstu.
Tagad mēs varam filtrēt informāciju, lai dati netiktu atjaunoti tik ātri. Nekautrējieties spēlēties ar iestatÄ«jumiem, izņemot lieko un pievienojot tieÅ”i jums nepiecieÅ”amo.

Tas ir viss! AtkarÄ«bā no jÅ«su aprÄ«kojuma/tÄ«kla joslas Å”is process var ilgt vairākas stundas lÄ«dz dažām nedēļām (pēdējais ir visticamākais).

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=RimYc0XByAg[/embedyt]

Kad blokķēde tiks neatgriezeniski sinhronizēta, bloki tiks pievienoti vidēji ik pēc 10 minÅ«tēm, bet debug.log sāks rādÄ«t daudz vairāk aktivitāŔu.

0. daļa. Tiem, kam ir nepiecieŔamas tikai komandas:

sudo apt-get update;
sudo apt-get install git;
mkdir -p bitcoin-source && cd bitcoin-source
git clone https://github.com/bitcoin/bitcoin.git;
sudo apt-get install build-essential libtool autotools-dev automake pkg-config libssl-dev libevent-dev bsdmainutils python3;
sudo apt-get install libboost-all-dev;
wget http://download.oracle.com/berkeley-db/db-4.8.30.NC.tar.gz;
echo ’12edc0df75bf9abd7f82f821795bcee50f42cb2e5f76a6a281b85732798364ef db-4.8.30.NC.tar.gz’ | sha256sum -c;
tar -xvf db-4.8.30.NC.tar.gz;
cd db-4.8.30.NC/build_unix;
mkdir -p build;
BDB_PREFIX=$(pwd)/build;
../dist/configure –disable-shared –enable-cxx –with-pic –prefix=$BDB_PREFIX;
sudo make install;
cd ../..;
sudo apt-get install libminiupnpc-dev;
sudo apt-get install libzmq3-dev;
sudo apt-get install libqt5gui5 libqt5core5a libqt5dbus5 qttools5-dev qttools5-dev-tools libprotobuf-dev protobuf-compiler;
sudo apt-get install libqrencode-dev;
cd bitcoin;
git checkout tags/v0.16.0;
./autogen.sh;
./configure CPPFLAGS=”-I${BDB_PREFIX}/include/ -O2″ LDFLAGS=”-L${BDB_PREFIX}/lib/” –with-gui;
make;
sudo make install;bitcoin-qt

Kā uzstādīt Bitcoin Ligtning tīkla nodi uz Raspberry PI?

Lightning Network + Bitcoin Core Š½Š° Raspberry PI | Lightning ŠŠ¾Š“Š°

Ā© 2021 The Bitcoin Foundation Latvia